


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 380 W |
| Number of Channels | 1 |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 240 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 136
Distributors
pcbx
Unit Price$0.65117
Ext.Price$0.65117
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.65117 | $0.65117 |
| 10 | $0.62083 | $6.20830 |
| 25 | $0.61159 | $15.28975 |
| 50 | $0.60250 | $30.12500 |
| 100 | $0.59025 | $59.02500 |
| 300 | $0.58597 | $175.79100 |
| 500 | $0.58171 | $290.85500 |
| 1000 | $0.57783 | $577.83000 |
