


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.668 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 9.02 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 375 W |
| Power Dissipation | 375 W |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 8.97 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 270 A |
| Rds On Max | 2.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 16 ns |
| Turn-Off Delay Time | 118 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 189 ns |
| Rise Time | 182 ns |
| Gate Charge | 300 nC |
| Drain to Source Resistance | 2.1 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| On-State Resistance | 2.5 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$3.29434
Ext.Price$3.29434
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.29434 | $3.29434 |
| 10 | $3.22330 | $32.23300 |
| 25 | $3.07764 | $76.94100 |
| 50 | $2.93856 | $146.92800 |
| 100 | $2.80573 | $280.57300 |
