


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 370 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 180 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 150 nC |
| Drain to Source Resistance | 3.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 42
Distributors
pcbx
Unit Price$3.11622
Ext.Price$3.11622
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.11622 | $3.11622 |
| 10 | $2.11510 | $21.15100 |
| 25 | $1.96010 | $49.00250 |
| 50 | $1.81645 | $90.82250 |
| 100 | $1.68336 | $168.33600 |
| 300 | $1.57698 | $473.09400 |
| 500 | $1.47732 | $738.66000 |
| 1000 | $1.25162 | $1251.62000 |
| 3000 | $1.21342 | $3640.26000 |
| 5000 | $1.17638 | $5881.90000 |
