


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Length | 10.66 mm |
| Width | 4.82 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 33 MΩ |
| Height | 9.02 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 60 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 390 W |
| Power Dissipation | 390 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 5.86 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Rds On Max | 33 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Element Configuration | Single |
| Dual Supply Voltage | 250 V |
| Gate Charge | 99 nC |
| Drain to Source Resistance | 33 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 5 V |
| Recovery Time | 290 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 250 V |
| On-State Resistance | 33 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 260
Distributors
pcbx
Unit Price$1.64477
Ext.Price$1.64477
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.64477 | $1.64477 |
| 10 | $1.36762 | $13.67620 |
| 25 | $1.28965 | $32.24125 |
| 50 | $1.21613 | $60.80650 |
| 100 | $1.05439 | $105.43900 |
| 300 | $1.01541 | $304.62300 |
| 500 | $0.97786 | $488.93000 |
| 1000 | $0.94265 | $942.65000 |
