


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 26 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 32 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 144 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 264
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63180
Ext.Price$0.63180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63180 | $0.63180 |
| 10 | $0.53519 | $5.35190 |
| 25 | $0.52920 | $13.23000 |
| 50 | $0.48364 | $24.18200 |
| 100 | $0.44200 | $44.20000 |
| 300 | $0.42188 | $126.56400 |
| 500 | $0.40267 | $201.33500 |
| 1000 | $0.38985 | $389.85000 |
