


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 4.83 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 16.51 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 375 W |
| Power Dissipation | 375 W |
| Threshold Voltage | 2.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 14.24 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 195 A |
| Rds On Max | 1.3 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Turn-Off Delay Time | 160 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 100 ns |
| Rise Time | 105 ns |
| Gate Charge | 460 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.3 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Recovery Time | 52 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| On-State Resistance | 1.3 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1013
Distributors
pcbx
Unit Price$2.22196
Ext.Price$2.22196
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.22196 | $2.22196 |
| 10 | $0.83869 | $8.38690 |
| 25 | $0.83439 | $20.85975 |
| 50 | $0.83011 | $41.50550 |
| 100 | $0.82586 | $82.58600 |
| 300 | $0.81986 | $245.95800 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
| 1000 | $0.79509 | $795.09000 |
| 3000 | $0.76280 | $2288.40000 |
| 5000 | $0.73182 | $3659.10000 |
