


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 4.83 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 16.51 mm |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 6 g |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 375 W |
| Power Dissipation | 375 W |
| Threshold Voltage | 3.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 13.703 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 295 A |
| Rds On Max | 2 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 52 ns |
| Turn-Off Delay Time | 172 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 141 ns |
| Gate Charge | 274 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.65 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| On-State Resistance | 2 mΩ |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$2.57510
Ext.Price$2.57510
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.57510 | $2.57510 |
| 10 | $2.17843 | $21.78430 |
| 25 | $2.05040 | $51.26000 |
| 50 | $1.92989 | $96.49450 |
| 100 | $1.69284 | $169.28400 |
| 300 | $1.63432 | $490.29600 |
| 500 | $1.57780 | $788.90000 |
| 1000 | $1.52639 | $1526.39000 |
