


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 186 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 195 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 2 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 294 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 457
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67853
Ext.Price$0.67853
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67853 | $0.67853 |
| 10 | $0.57859 | $5.78590 |
| 25 | $0.49978 | $12.49450 |
| 50 | $0.43171 | $21.58550 |
| 100 | $0.38567 | $38.56700 |
| 300 | $0.37084 | $111.25200 |
| 500 | $0.35657 | $178.28500 |
| 1000 | $0.34134 | $341.34000 |
