


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 58 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 75 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 99 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Non-Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 27
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53005
Ext.Price$1.53005
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53005 | $1.53005 |
| 10 | $1.14048 | $11.40480 |
| 25 | $0.94656 | $23.66400 |
| 50 | $0.78561 | $39.28050 |
| 100 | $0.65203 | $65.20300 |
| 300 | $0.59140 | $177.42000 |
| 500 | $0.53641 | $268.20500 |
| 1000 | $0.48684 | $486.84000 |
