


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 195 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 2.6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 375 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60406
Ext.Price$1.60406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60406 | $1.60406 |
| 10 | $1.34832 | $13.48320 |
| 25 | $1.27601 | $31.90025 |
| 50 | $1.20758 | $60.37900 |
| 100 | $1.05963 | $105.96300 |
| 300 | $1.02387 | $307.16100 |
| 500 | $0.98930 | $494.65000 |
| 1000 | $0.95720 | $957.20000 |
