


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 143 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 87 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 81 nC |
| Drain to Source Resistance | 7.3 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
Stock: 62
Distributors
pcbx
Unit Price$1.06541
Ext.Price$1.06541
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.06541 | $1.06541 |
| 10 | $0.88531 | $8.85310 |
| 25 | $0.83466 | $20.86650 |
| 50 | $0.78691 | $39.34550 |
| 100 | $0.68201 | $68.20100 |
| 300 | $0.65631 | $196.89300 |
| 500 | $0.63157 | $315.78500 |
| 1000 | $0.60858 | $608.58000 |
