| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 160 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Drain to Source Resistance | 3.7 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 300 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$2.73091
Ext.Price$2.73091
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.73091 | $2.73091 |
| 10 | $2.67110 | $26.71100 |
| 25 | $2.65361 | $66.34025 |
| 50 | $2.63624 | $131.81200 |
| 100 | $2.61900 | $261.90000 |
