


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 54 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 530 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.8 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 38 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.5 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 800 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 126
Distributors
pcbx
Unit Price$1.36502
Ext.Price$1.36502
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.36502 | $1.36502 |
| 10 | $1.14259 | $11.42590 |
| 25 | $1.05526 | $26.38150 |
| 50 | $0.97459 | $48.72950 |
| 100 | $0.84555 | $84.55500 |
| 300 | $0.81362 | $244.08600 |
| 500 | $0.78289 | $391.44500 |
| 1000 | $0.75534 | $755.34000 |
