
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.67 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 3 Ω |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Power Dissipation | 125 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.1 A |
| Rds On Max | 3 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 82 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Rise Time | 33 ns |
| Gate Charge | 78 nC |
| Drain to Source Resistance | 3 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 800 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$4.03738
Ext.Price$4.03738
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.03738 | $4.03738 |
| 10 | $3.48355 | $34.83550 |
| 25 | $3.31372 | $82.84300 |
| 50 | $3.15216 | $157.60800 |
| 100 | $2.84860 | $284.86000 |
| 300 | $2.76950 | $830.85000 |
| 500 | $2.69262 | $1346.31000 |
| 1000 | $2.62230 | $2622.30000 |
