

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Length | 10.41 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 5 Ω |
| Height | 9.01 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 3.1 A |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Power Dissipation | 125 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 980 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.1 A |
| Rds On Max | 5 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1 kV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 89 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Rise Time | 25 ns |
| Gate Charge | 80 nC |
| Drain to Source Resistance | 5 Ω |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 620 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 1 kV |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 343
Distributors
pcbx
Unit Price$2.02790
Ext.Price$2.02790
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.02790 | $2.02790 |
| 10 | $1.74778 | $17.47780 |
| 25 | $1.62371 | $40.59275 |
| 50 | $1.50845 | $75.42250 |
| 100 | $1.34364 | $134.36400 |
| 300 | $1.30166 | $390.49800 |
| 500 | $1.26100 | $630.50000 |
| 1000 | $1.22579 | $1225.79000 |
