
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 3.6 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 10 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 36 nC |
| Drain to Source Resistance | 31 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 5 V |
Stock: 1692
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71942
Ext.Price$0.71942
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71942 | $0.71942 |
| 10 | $0.57254 | $5.72540 |
| 25 | $0.52047 | $13.01175 |
| 50 | $0.47313 | $23.65650 |
| 100 | $0.43010 | $43.01000 |
| 300 | $0.40728 | $122.18400 |
| 500 | $0.38567 | $192.83500 |
| 1000 | $0.36268 | $362.68000 |
