
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Resistance | 55 MΩ |
| Height | 850 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 3.6 W |
| Power Dissipation | 3.6 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.29 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.1 A |
| Rds On Max | 55 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Turn-On Delay Time | 9.3 ns |
| Turn-Off Delay Time | 21 ns |
| Fall Time | 6 ns |
| Rise Time | 7.7 ns |
| Gate Charge | 11 nC |
| Drain to Source Resistance | 47 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| On-State Resistance | 55 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 4000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$1.59082
Ext.Price$1.59082
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.59082 | $1.59082 |
| 10 | $1.33882 | $13.38820 |
| 25 | $1.22643 | $30.66075 |
| 50 | $1.12347 | $56.17350 |
| 100 | $1.02917 | $102.91700 |
| 300 | $0.99178 | $297.53400 |
| 500 | $0.95574 | $477.87000 |
| 1000 | $0.92276 | $922.76000 |
