
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 3.6 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 40 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 39 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 25 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$4.21469
Ext.Price$4.21469
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.21469 | $4.21469 |
| 10 | $3.62755 | $36.27550 |
| 25 | $3.38761 | $84.69025 |
| 50 | $3.16354 | $158.17700 |
| 100 | $2.95433 | $295.43300 |
| 300 | $2.87040 | $861.12000 |
| 500 | $2.78885 | $1394.42500 |
| 1000 | $2.71435 | $2714.35000 |
