
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.15 mm |
| Width | 5.1 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.17 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 83 W |
| Power Dissipation | 83 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.89 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 85 A |
| Rds On Max | 5.2 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 8.6 ns |
| Turn-Off Delay Time | 43 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 26 ns |
| Gate Charge | 73 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.3 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| On-State Resistance | 5.2 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 4000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 2245
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86946
Ext.Price$0.86946
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86946 | $0.86946 |
| 10 | $0.45140 | $4.51400 |
| 25 | $0.42956 | $10.73900 |
| 50 | $0.40878 | $20.43900 |
| 100 | $0.38900 | $38.90000 |
| 300 | $0.38383 | $115.14900 |
| 500 | $0.37873 | $189.36500 |
| 1000 | $0.36677 | $366.77000 |
| 3000 | $0.33128 | $993.84000 |
| 5000 | $0.29923 | $1496.15000 |
