
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 83 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 68 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 110 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.6 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.7 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$1.21805
Ext.Price$1.21805
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21805 | $1.21805 |
| 10 | $1.04083 | $10.40830 |
| 25 | $0.96339 | $24.08475 |
| 50 | $0.89171 | $44.58550 |
| 100 | $0.82537 | $82.53700 |
| 300 | $0.79906 | $239.71800 |
| 500 | $0.77358 | $386.79000 |
| 1000 | $0.75117 | $751.17000 |
