


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 12 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 11 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 58 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 18 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Number of Channels | 2 |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Input capacitance | 490 pF |
Stock: 64
Distributors
pcbx
Unit Price$2.08848
Ext.Price$2.08848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.08848 | $2.08848 |
| 10 | $1.83408 | $18.34080 |
| 25 | $1.42889 | $35.72225 |
| 50 | $1.11322 | $55.66100 |
| 100 | $0.96564 | $96.56400 |
| 300 | $0.92976 | $278.92800 |
| 500 | $0.89521 | $447.60500 |
| 1000 | $0.86311 | $863.11000 |
