


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 47 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 43 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 81 nC |
| Drain to Source Resistance | 7.9 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -30 V, 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 38
Distributors
pcbx
Unit Price$2.62099
Ext.Price$2.62099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.62099 | $2.62099 |
| 10 | $2.22451 | $22.24510 |
| 25 | $2.04965 | $51.24125 |
| 50 | $1.88854 | $94.42700 |
| 100 | $1.74008 | $174.00800 |
| 300 | $1.68098 | $504.29400 |
| 500 | $1.62388 | $811.94000 |
| 1000 | $1.57489 | $1574.89000 |
