


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.63 mm |
| Width | 4.83 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 180 mΩ |
| Height | 9.8 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Power Dissipation | 40 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 9.8 A |
| Rds On Max | 180 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 36 ns |
| Rise Time | 51 ns |
| Isolation Voltage | 2.5 kV |
| Gate Charge | 70 nC |
| Drain to Source Resistance | 180 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 9
Distributors
pcbx
Unit Price$1.60992
Ext.Price$1.60992
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.60992 | $1.60992 |
| 10 | $1.36646 | $13.66460 |
| 25 | $1.28824 | $32.20600 |
| 50 | $1.21450 | $60.72500 |
| 100 | $1.06904 | $106.90400 |
| 300 | $1.03268 | $309.80400 |
| 500 | $0.99755 | $498.77500 |
| 1000 | $0.96767 | $967.67000 |
