


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 29 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 370 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 14 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 20 nC |
| Drain to Source Resistance | 70 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$1.83180
Ext.Price$1.83180
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.83180 | $1.83180 |
