
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 15.875 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 36 mΩ |
| Height | 20.2946 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.45 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 42 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Power Dissipation | 140 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.9 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 39 A |
| Rds On Max | 36 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 40 ns |
| Rise Time | 56 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 110 nC |
| Drain to Source Resistance | 36 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 270 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 36 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 400 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 19301
Distributors
pcbx
Unit Price$0.64080
Ext.Price$0.64080
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.64080 | $0.64080 |
| 10 | $0.54384 | $5.43840 |
| 25 | $0.44995 | $11.24875 |
| 50 | $0.42317 | $21.15850 |
| 100 | $0.39799 | $39.79900 |
| 300 | $0.38316 | $114.94800 |
| 500 | $0.36889 | $184.44500 |
