| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 380 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 350 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 220 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.35 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$3.33593
Ext.Price$3.33593
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.33593 | $3.33593 |
| 10 | $2.98541 | $29.85410 |
| 25 | $2.79156 | $69.78900 |
| 50 | $2.61030 | $130.51500 |
| 100 | $2.44083 | $244.08300 |
| 300 | $2.27541 | $682.62300 |
| 500 | $2.12120 | $1060.60000 |
| 1000 | $1.97745 | $1977.45000 |
