| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.87 mm |
| Width | 5.3086 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 20.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 517 W |
| Power Dissipation | 517 W |
| Threshold Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 10.47 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 171 A |
| Rds On Max | 5.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 27 ns |
| Turn-Off Delay Time | 47 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 84 ns |
| Rise Time | 119 ns |
| Dual Supply Voltage | 150 V |
| Gate Charge | 151 nC |
| Drain to Source Resistance | 4.8 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 5 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| On-State Resistance | 5.9 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 400 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 4975
Distributors
pcbx
Unit Price$1.91645
Ext.Price$1.91645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.91645 | $1.91645 |
| 10 | $1.70285 | $17.02850 |
| 25 | $1.39987 | $34.99675 |
| 50 | $1.33606 | $66.80300 |
| 100 | $1.27516 | $127.51600 |
| 300 | $1.24259 | $372.77700 |
| 500 | $1.21085 | $605.42500 |
| 1000 | $1.18486 | $1184.86000 |
