| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 800 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 4.1 A |
| Output Current | 1.4 A |
| Power Dissipation | 125 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.1 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Rise Time | 33 ns |
| Gate Charge | 78 nC |
| Drain to Source Resistance | 3 Ω |
| Recovery Time | 720 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 800 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
