


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 540 mΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 180 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 4.3 A |
| Rds On Max | 540 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 6.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 9.4 ns |
| Rise Time | 16 ns |
| Gate Charge | 8.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 540 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 284
Distributors
pcbx
Unit Price$0.49728
Ext.Price$0.49728
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.49728 | $0.49728 |
| 10 | $0.39552 | $3.95520 |
| 25 | $0.35880 | $8.97000 |
| 50 | $0.32549 | $16.27450 |
| 100 | $0.29527 | $29.52700 |
| 300 | $0.27916 | $83.74800 |
| 500 | $0.26394 | $131.97000 |
| 1000 | $0.24900 | $249.00000 |
