


| Parameter | Value |
|---|---|
| Gate Charge | 65 nC |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 37 A |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Drain to Source Resistance | 27 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Power Dissipation | 107 W |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 5007
Distributors
pcbx
Unit Price$1.21999
Ext.Price$1.21999
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.21999 | $1.21999 |
| 10 | $0.77627 | $7.76270 |
| 25 | $0.67727 | $16.93175 |
| 50 | $0.59089 | $29.54450 |
| 100 | $0.51553 | $51.55300 |
| 300 | $0.46661 | $139.98300 |
| 500 | $0.42233 | $211.16500 |
| 1000 | $0.38301 | $383.01000 |
| 3000 | $0.32487 | $974.61000 |
| 5000 | $0.31445 | $1572.25000 |
| 10000 | $0.30436 | $3043.60000 |
