


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 27 mΩ |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 37 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 107 W |
| Power Dissipation | 69 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.3 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 44 A |
| Rds On Max | 27 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 7.3 ns |
| Turn-Off Delay Time | 47 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 60 ns |
| Rise Time | 69 ns |
| Dual Supply Voltage | 55 V |
| Gate Charge | 43.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 27 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 98 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| On-State Resistance | 27 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 1174
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69696
Ext.Price$0.69696
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69696 | $0.69696 |
| 10 | $0.57725 | $5.77250 |
| 25 | $0.53606 | $13.40150 |
| 50 | $0.49781 | $24.89050 |
| 100 | $0.46230 | $46.23000 |
| 300 | $0.40871 | $122.61300 |
| 500 | $0.36133 | $180.66500 |
| 1000 | $0.34290 | $342.90000 |
