


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 235 mΩ |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 13 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Power Dissipation | 110 W |
| Threshold Voltage | 5.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 830 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 13 A |
| Rds On Max | 235 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 17 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 10 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Dual Supply Voltage | 200 V |
| Gate Charge | 25 nC |
| Drain to Source Resistance | 235 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 5.5 V |
| Recovery Time | 210 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| On-State Resistance | 235 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
Stock: 154
Distributors
pcbx
Unit Price$1.55846
Ext.Price$1.55846
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.55846 | $1.55846 |
| 10 | $1.26163 | $12.61630 |
| 25 | $1.15771 | $28.94275 |
| 50 | $1.06235 | $53.11750 |
| 100 | $0.97485 | $97.48500 |
| 300 | $0.79155 | $237.46500 |
| 500 | $0.64272 | $321.36000 |
| 1000 | $0.59684 | $596.84000 |
