


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 110 W |
| Number of Channels | 1, 2 |
| Continuous Drain Current (ID) | 53 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 75 nC |
| Drain to Source Resistance | 16 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.58602
Ext.Price$1.58602
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.58602 | $1.58602 |
| 10 | $1.36032 | $13.60320 |
| 25 | $1.24353 | $31.08825 |
| 50 | $1.13677 | $56.83850 |
| 100 | $1.03916 | $103.91600 |
| 300 | $1.00539 | $301.61700 |
| 500 | $0.97272 | $486.36000 |
| 1000 | $0.94400 | $944.00000 |
