


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 56 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 110 W |
| Power Dissipation | 110 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.43 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 56 A |
| Rds On Max | 16 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
| Turn-Off Delay Time | 55 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 78 ns |
| Rise Time | 130 ns |
| Dual Supply Voltage | 55 V |
| Gate Charge | 70 nC |
| Drain to Source Resistance | 11.8 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 93 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| On-State Resistance | 16 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
Stock: 473
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75120
Ext.Price$0.75120
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75120 | $0.75120 |
| 10 | $0.60134 | $6.01340 |
| 25 | $0.54840 | $13.71000 |
| 50 | $0.50012 | $25.00600 |
| 100 | $0.45609 | $45.60900 |
| 300 | $0.43331 | $129.99300 |
| 500 | $0.41167 | $205.83500 |
| 1000 | $0.38722 | $387.22000 |
