


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 6.5 MΩ |
| Height | 2.26 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 86 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Power Dissipation | 79 W |
| Threshold Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.33 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 86 A |
| Rds On Max | 6.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3.9 ns |
| Rise Time | 12 ns |
| Gate Charge | 17 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.5 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 1.8 V |
| Recovery Time | 44 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 30 V |
| On-State Resistance | 6.5 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.25 V |
Stock: 14
Distributors
pcbx
Unit Price$0.95261
Ext.Price$0.95261
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.95261 | $0.95261 |
| 10 | $0.79210 | $7.92100 |
| 25 | $0.73705 | $18.42625 |
| 50 | $0.68583 | $34.29150 |
| 100 | $0.63816 | $63.81600 |
| 300 | $0.58714 | $176.14200 |
| 500 | $0.54019 | $270.09500 |
| 1000 | $0.51420 | $514.20000 |
