


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 1.4 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 143 W |
| Power Dissipation | 143 W |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.031 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 45 A |
| Rds On Max | 13.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Turn-Off Delay Time | 42 ns |
| Fall Time | 34 ns |
| Gate Charge | 81 nC |
| Drain to Source Resistance | 11.1 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 3 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 13.9 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
Stock: 2390
Distributors
pcbx
Unit Price$1.11322
Ext.Price$1.11322
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.11322 | $1.11322 |
| 10 | $0.94512 | $9.45120 |
| 25 | $0.87735 | $21.93375 |
| 50 | $0.81443 | $40.72150 |
| 100 | $0.75602 | $75.60200 |
| 300 | $0.66916 | $200.74800 |
| 500 | $0.59228 | $296.14000 |
| 1000 | $0.57240 | $572.40000 |
