


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 91 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 35 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 59 nC |
| Drain to Source Resistance | 28.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 1545
Distributors
pcbx
Unit Price$0.81390
Ext.Price$0.81390
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.81390 | $0.81390 |
| 10 | $0.57195 | $5.71950 |
| 25 | $0.51800 | $12.95000 |
| 50 | $0.46914 | $23.45700 |
| 100 | $0.42490 | $42.49000 |
| 300 | $0.37975 | $113.92500 |
| 500 | $0.33940 | $169.70000 |
| 1000 | $0.30350 | $303.50000 |
| 3000 | $0.24707 | $741.21000 |
