


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 98 W |
| Power Dissipation | 98 W |
| Threshold Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 3.15 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 120 A |
| Rds On Max | 3.9 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 9.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 32 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 20 ns |
| Rise Time | 13 ns |
| Gate Charge | 65 nC |
| Drain to Source Resistance | 3 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| On-State Resistance | 3.9 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 389
Distributors
pcbx
Unit Price$0.44995
Ext.Price$0.44995
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.44995 | $0.44995 |
| 10 | $0.35299 | $3.52990 |
| 25 | $0.32015 | $8.00375 |
| 50 | $0.29037 | $14.51850 |
| 100 | $0.26336 | $26.33600 |
| 300 | $0.25478 | $76.43400 |
| 500 | $0.24648 | $123.24000 |
| 1000 | $0.23270 | $232.70000 |
