


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 500 mΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 270 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 5.1 A |
| Rds On Max | 500 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 11 ns |
| Turn-Off Delay Time | 9.6 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 31 ns |
| Rise Time | 63 ns |
| Gate Charge | 12 nC |
| Drain to Source Resistance | 500 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 1721
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45744
Ext.Price$0.45744
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45744 | $0.45744 |
| 10 | $0.36202 | $3.62020 |
| 25 | $0.32989 | $8.24725 |
| 50 | $0.30061 | $15.03050 |
| 100 | $0.27393 | $27.39300 |
| 300 | $0.25903 | $77.70900 |
| 500 | $0.24493 | $122.46500 |
| 1000 | $0.23115 | $231.15000 |
