


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | -100 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 480 mΩ |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | -6.6 A |
| Lifecycle Status | Obsolete (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 40 W |
| Power Dissipation | 39 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 350 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.6 A |
| Rds On Max | 480 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | -100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 28 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 31 ns |
| Rise Time | 47 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 27 nC |
| Drain to Source Resistance | 480 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Nominal Vgs | -4 V |
| Recovery Time | 150 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -100 V |
| On-State Resistance | 480 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 2000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 3248
Distributors
pcbx
Unit Price$0.31267
Ext.Price$0.31267
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.31267 | $0.31267 |
| 10 | $0.27823 | $2.78230 |
| 50 | $0.24758 | $12.37900 |
| 100 | $0.21501 | $21.50100 |
| 500 | $0.18673 | $93.36500 |
| 1000 | $0.17466 | $174.66000 |
| 3000 | $0.16337 | $490.11000 |
