
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 231 W |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 295 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 225 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.4 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 3.9 V |
Stock: 435
Distributors
pcbx
Unit Price$1.36447
Ext.Price$1.36447
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.36447 | $1.36447 |
| 10 | $1.04473 | $10.44730 |
| 25 | $0.97326 | $24.33150 |
| 50 | $0.90668 | $45.33400 |
| 100 | $0.84467 | $84.46700 |
| 300 | $0.73790 | $221.37000 |
| 500 | $0.64462 | $322.31000 |
| 1000 | $0.58648 | $586.48000 |
