
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 2.39 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 270 mΩ |
| Height | 6.22 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 360 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 7.7 A |
| Rds On Max | 270 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 6.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 18 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 17 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Gate Charge | 16 nC |
| Drain to Source Resistance | 270 mΩ |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 2521
Distributors
pcbx
Unit Price$0.66343
Ext.Price$0.66343
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.66343 | $0.66343 |
| 10 | $0.39669 | $3.96690 |
| 25 | $0.39304 | $9.82600 |
| 50 | $0.38943 | $19.47150 |
| 100 | $0.38585 | $38.58500 |
| 300 | $0.38230 | $114.69000 |
| 500 | $0.37878 | $189.39000 |
| 1000 | $0.37531 | $375.31000 |
| 3000 | $0.34454 | $1033.62000 |
| 5000 | $0.27357 | $1367.85000 |
