
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 6.7056 mm |
| Width | 2.3876 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 6.22 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.28 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Lead Length | 9.65 mm |
| Current Rating | 16 A |
| Max Power Dissipation | 79 W |
| Power Dissipation | 52 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 640 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 16 A |
| Rds On Max | 115 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 6.4 ns |
| Turn-Off Delay Time | 37 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 25 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Dual Supply Voltage | 100 V |
| Gate Charge | 44 nC |
| Drain to Source Resistance | 115 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| On-State Resistance | 115 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 3000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 28
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61114
Ext.Price$0.61114
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61114 | $0.61114 |
| 10 | $0.48778 | $4.87780 |
| 25 | $0.44664 | $11.16600 |
| 50 | $0.40897 | $20.44850 |
| 100 | $0.37448 | $37.44800 |
| 300 | $0.34290 | $102.87000 |
| 500 | $0.31399 | $156.99500 |
