
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 2.39 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 280 mΩ |
| Height | 6.22 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lead Length | 9.65 mm |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 570 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.8 A |
| Rds On Max | 280 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 29 ns |
| Rise Time | 68 ns |
| Gate Charge | 19 nC |
| Drain to Source Resistance | 280 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 12
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05936
Ext.Price$1.05936
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05936 | $1.05936 |
| 10 | $1.03718 | $10.37180 |
| 25 | $1.02151 | $25.53775 |
| 50 | $1.00608 | $50.30400 |
