
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 2.38 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 1.2 Ω |
| Height | 6.22 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.5 W |
| Power Dissipation | 2.5 W |
| Threshold Voltage | -2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 200 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.1 A |
| Rds On Max | 1.2 Ω |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 17 ns |
| Rise Time | 27 ns |
| Gate Charge | 8.7 nC |
| Drain to Source Resistance | 1.2 Ω |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | -100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$1.69152
Ext.Price$1.69152
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.69152 | $1.69152 |
| 10 | $1.43731 | $14.37310 |
| 25 | $1.30904 | $32.72600 |
| 50 | $1.19221 | $59.61050 |
| 100 | $1.08581 | $108.58100 |
| 300 | $0.98891 | $296.67300 |
| 500 | $0.90065 | $450.32500 |
