


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 55 V |
| Length | 10.5156 mm |
| Width | 4.69 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 70 mΩ |
| Height | 8.77 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 17 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 45 W |
| Power Dissipation | 45 W |
| Threshold Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 370 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 17 A |
| Rds On Max | 70 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
| Turn-Off Delay Time | 19 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 27 ns |
| Rise Time | 34 ns |
| Dual Supply Voltage | 55 V |
| Gate Charge | 13.3 nC |
| Drain to Source Resistance | 70 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 55 V |
| On-State Resistance | 70 mΩ |
| Schedule B | 8541290080 |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 3117
Distributors
pcbx
Unit Price$0.32573
Ext.Price$0.32573
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.32573 | $0.32573 |
| 10 | $0.32231 | $3.22310 |
| 25 | $0.20006 | $5.00150 |
| 50 | $0.19530 | $9.76500 |
| 100 | $0.19065 | $19.06500 |
| 300 | $0.18324 | $54.97200 |
| 500 | $0.17611 | $88.05500 |
| 1000 | $0.16244 | $162.44000 |
| 3000 | $0.15137 | $454.11000 |
| 5000 | $0.14106 | $705.30000 |
