

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.41 mm |
| Width | 4.7 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 28 MΩ |
| Height | 9.01 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 150 W |
| Power Dissipation | 150 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.9 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A |
| Rds On Max | 28 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 92 ns |
| Rise Time | 110 ns |
| Gate Charge | 67 nC |
| Drain to Source Resistance | 28 mΩ |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Recovery Time | 180 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 144
Distributors
pcbx
Unit Price$3.06182
Ext.Price$3.06182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.06182 | $3.06182 |
| 10 | $2.65632 | $26.56320 |
| 25 | $2.48106 | $62.02650 |
| 50 | $2.31736 | $115.86800 |
| 100 | $2.16446 | $216.44600 |
| 300 | $2.10436 | $631.30800 |
| 500 | $2.04592 | $1022.96000 |
| 1000 | $1.99325 | $1993.25000 |
| 3000 | $1.97980 | $5939.40000 |
