
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 9.65 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 12 mΩ |
| Height | 4.572 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 57 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 92 W |
| Power Dissipation | 92 W |
| Threshold Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.69 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 57 A |
| Rds On Max | 12 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Turn-Off Delay Time | 35 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 38 ns |
| Rise Time | 62 ns |
| Dual Supply Voltage | 60 V |
| Gate Charge | 43 nC |
| Drain to Source Resistance | 12 mΩ |
| Max Junction Temperature (Tj) | 175 °C |
| Nominal Vgs | 4 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| On-State Resistance | 12 mΩ |
| Package Quantity | 1000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 2360
Distributors
pcbx
Unit Price$2.19631
Ext.Price$2.19631
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.19631 | $2.19631 |
| 10 | $0.85151 | $8.51510 |
| 25 | $0.82800 | $20.70000 |
| 50 | $0.80514 | $40.25700 |
| 100 | $0.78291 | $78.29100 |
| 300 | $0.76130 | $228.39000 |
| 500 | $0.74028 | $370.14000 |
| 1000 | $0.71985 | $719.85000 |
| 3000 | $0.70386 | $2111.58000 |
| 5000 | $0.68822 | $3441.10000 |
| 10000 | $0.67625 | $6762.50000 |
