| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Length | 10.668 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 16.51 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 40 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 10 months ago) |
| Max Power Dissipation | 160 W |
| Power Dissipation | 160 W |
| Max Collector Current | 40 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 600 V |
| Turn-On Delay Time | 34 ns |
| Turn-Off Delay Time | 110 ns |
| Continuous Collector Current | 40 A |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 19 ns |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 600 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1 V |
| Package Quantity | 1000 |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
