| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
| Length | 15.875 mm |
| Width | 5.3 mm |
| Termination | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 20.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 45 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 7 months ago) |
| Max Power Dissipation | 200 W |
| Power Dissipation | 200 W |
| Max Collector Current | 45 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2 kV |
| Turn-On Delay Time | 87 ns |
| Turn-Off Delay Time | 140 ns |
| Reverse Recovery Time | 90 ns |
| Continuous Collector Current | 45 A |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 100 ns |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 3.5 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.77 V |
| Package Quantity | 400 |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
